SKU:
ARV305EC
Excl. VAT: £98.54
Incl. VAT: £118.25
£98.54
Finish: Chrome
Guarantee: 3 Years
Tags: Arvan Taps Collection, Nuie, Taps & Showers
11
People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Fitted with our unique “Eco-Step” cartridge
With the operating lever at the 6 o’clock position, the user can open the tap by lifting the handle to deliver cold water only at this setting
Eliminates the needless heating of water for daily routines such as cleaning your teeth
Designed to reduce water consumption by up to 50%
Two “step” operating lever controls the water flow more accurately than conventional taps
Ceramic disc technology for long life and smooth operation
| Specification | Details |
|---|---|
| Web Colour | Chrome |
| Product Height | 160 mm |
| Product Width | 52 mm |
| Product Depth | 147 mm |
| Fixings Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Valve/Cartridge Type | Eco Step Cartridge |
| Pipe Size | 1/2" |
| Operating Pressure | 0.20 Bar |
| Control Type | Manual |
| Flow Rate 0.1Bar l/m | 1.1 |
| Flow Rate 0.5Bar l/m | 2.4 |
| Flow Rate 1Bar l/m | 3.4 |
| Flow Rate 2Bar l/m | 4.7 |
| Flow Rate 3Bar l/m | 5.8 |
| WRAS Approved | No |
| Tap Installation Holes | 1 |
| No. Of Handles | 1 |
| Height Of Spout | 102 mm |
| Tap Spout Projection | 110 mm |
| Cartridge Included | Yes |
| Cartridge Material | Plastic |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Tap Tails Included | Yes |
