SKU:
HLW43
Excl. VAT: £207.17
Incl. VAT: £248.60
£207.17
Width: 354 MM
Height: 1500 MM
Finish: Satin White
Guarantee: 5 Years
17
People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Contemporary design with square profile
Exceptional heat output
Available in satin white and anthracite
Valves sold separately
Single and double panel designs
Comes with fixing screws
Mirror option available
| Specification | Details |
|---|---|
| Web Colour | Brushed Bronze |
| Product Height | 160 mm |
| Product Width | 52 mm |
| Product Depth | 147 mm |
| Fixings Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Valve/Cartridge Type | Single Lever Cartridge |
| Pipe Size | 1/2" |
| Operating Pressure | 0.2 Bar |
| Control Type | Manual |
| Flow Rate 0.1Bar l/m | 2.8 |
| Flow Rate 0.5Bar l/m | 8 |
| Flow Rate 1Bar l/m | 11.6 |
| Flow Rate 2Bar l/m | 16.7 |
| Flow Rate 3Bar l/m | 20.7 |
| WRAS Approved | Yes |
| Tap Installation Holes | 1 |
| No. Of Handles | 1 |
| Height Of Spout | 102 mm |
| Tap Spout Projection | 110 mm |
| Cartridge Included | Yes |
| Cartridge Material | Plastic |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Tap Tails Included | Yes |
