SKU:
ARV321
Excl. VAT: £297.46
Incl. VAT: £356.95
£297.46
Finish: Chrome
Guarantee: 3 Years
Tags: Arvan Taps Collection, Nuie, Taps & Showers
18
People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Rounded edges for a sleek modern finish
High quality brass internals
Ceramic disc technology for long life and smooth operation
Coordinating shower valves
Space saving designs available
WRAS approved
| Specification | Details |
|---|---|
| Web Colour | Chrome |
| Product Height | 880 mm |
| Product Width | 200 mm |
| Product Depth | 282 mm |
| Fixings Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Valve/Cartridge Type | Single Lever Cartridge |
| Pipe Size | 1/2" |
| Operating Pressure | 3 Bar |
| Control Type | Manual |
| Flow Rate 1Bar l/m | 11.6 |
| Flow Rate 2Bar l/m | 17 |
| Flow Rate 3Bar l/m | 21.1 |
| WRAS Approved | YES |
| Tap Installation Holes | 1 |
| No. Of Handles | 1 |
| Height Of Spout | 865 mm |
| Tap Spout Projection | 245 mm |
| Cartridge Included | Yes |
| Cartridge Material | Plastic |
| Handset Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Tap Tails Included | Yes |
