SKU:
TIW334
Excl. VAT: £239.70
Incl. VAT: £287.64
£239.70
Finish: Chrome
Guarantee: 5 Years
12
People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Industrial style bath shower mixer giving a unique design
High quality brass internals with a luxury chrome finish
Features ceramic disc technology for smooth operation
Supplied with handset
| Range | Revolution |
|---|---|
| Style | Contemporary |
| Height Of Spout | 135 mm |
| Pipe Size | 22 mm (3/4" bsp) |
| Product Depth | 207 mm |
| Product Height | 236 mm |
| Product Width | 345 mm |
| Tap Spout Projection | 183 mm |
| Colour | Chrome |
| Number of Handles | 2 |
| Product Material | Brass |
| Assembly Required | No |
| Connection Size | 22 mm (3/4" BSP) |
| Includes Waste | No |
| Cartridge Included | Yes |
| Handset Included | Yes |
| Control Type | Manual |
| Handle Type | Crosshead |
| Mount Type | Deck |
| Operating Pressure | 1 Bar |
| Valve/Cartridge Type | 1/4 Turn Ceramic Disc |
| Guarantee no. of years | 20 Years |
| TMV2 Approved | No |
| TMV3 Approved | No |
| WRAS Approved | NO |
