SKU:
TIW315
Excl. VAT: £141.16
Incl. VAT: £169.39
£141.16
Finish: Chrome
Guarantee: 5 Years
16
People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Industrial style basin mixer giving a unique design
High quality brass internals with a luxury chrome finish
Features ceramic disc technology for smooth operation
| Range | Revolution |
|---|---|
| Style | Contemporary |
| Product Depth | 175 mm |
| Product Height | 217 mm |
| Product Width | 230 mm |
| Colour | Chrome |
| Number of Handles | 2 |
| Product Material | Brass |
| Assembly Required | No |
| Includes Waste | No |
| Cartridge Included | Yes |
| Tap Tails Included | Yes |
| Control Type | Manual |
| Flow Rate 0.1Bar l/m | 3.0000 |
| Flow Rate 0.5Bar l/m | 16.0000 |
| Flow Rate 1Bar l/m | 22.0000 |
| Flow Rate 2Bar l/m | 31.0000 |
| Flow Rate 3Bar l/m | 38.0000 |
| Handle Type | Crosshead |
| Mount Type | Deck |
| Operating Pressure | 0.1 Bar |
| Valve/Cartridge Type | 1/4 Turn Ceramic Disc |
| Guarantee no. of years | 20 Years |
| TMV2 Approved | No |
| TMV3 Approved | No |
| WRAS Approval Number | 2204064 |
| WRAS Approved | Yes |
